Wyborcza.pl

Uchodźcy w Europie - zobacz skąd i kiedy przybyli. Ilu z nich mieliśmy przyjąć

Autor: Aleksander Deryło, Michał Kokot | 12.07.2017

W tym roku spada nielegalna migracja do Unii Europejskiej. Ale imigrantów z Afryki wciąż kuszą przemytnicy, którzy na szmuglowaniu ich przez Morze Śródziemne zarabiają krocie. Od ponad roku najpopularniejszą trasą jest szlak przez Libię.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2017 r. Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej odnotowała ponad 85 tys. przypadków nielegalnego opuszczenia terytorium tego kraju w stronę Włoch. - Sprzyja temu niestabilna sytuacja w kraju, który praktycznie nie ma rządu. Północne tereny kontrolują milicje, które trudnią się przemytem ropy i ludzi - mówi urzędnik Fronteksu.

Wykres jest interaktywny. Najedź na kropkę lub kraj aby odczytać dane.

Przybywaniu imigrantów z Afryki Zachodniej do Europy sprzyja fakt, że kraje te tworzą wspólnotę gospodarczą ECOWAS, na obszarze której działa zasada swobodnego przemieszczania. Korzystają z tego zwłaszcza obywatele Nigerii i Gwinei - państw należących do strefy - którzy statystycznie najczęściej przemieszczają się przez szlak śródziemnomorski ze swych ojczyzn, przez Niger i Libię do Europy.

Mapa jest interaktywna. Najedź na kraj aby odczytać dane.

Ze statystyk Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Azylu wynika, że od początku roku ok. 43 proc. z tych, którym udało się dotrzeć do Europy, otrzymało azyl lub inny środek ochrony prawnej (reszta zaś to najprawdopodobniej imigranci ekonomiczni). W ciągu roku proporcje te odwróciły się: wcześniej, po nasileniu walk w Syrii i Iraku oraz wraz ofensywą Państwa Islamskiego ok. 60 proc. nielegalnie przekraczających granicę z Unią Europejską zostawało uznanych za uciekających przed wojną.

Wykres jest interaktywny. Po najechaniu na linię odczytasz dane.

Pokaż komentarze (4)Dodaj komentarz