Wyborcza.pl

Ukraińcy chcą w Polsce pracować. Tylko w tym roku przybyło ich 100 tys.

Autor: Danuta Pawłowska | 11.10.2017

Fala ukraińskich pracowników w Polsce rośnie. Kto chce pracować w polskich firmach i w jakich sektorach może liczyć na zatrudnienie?

Najwięcej zagranicznych pracowników to Ukraińcy, a pracują w budowlance i przemyśle. Również specjaliści i technicy z obcym paszportem pochodzą zwykle z Ukrainy, ale także z Rosji i Indii. Niewiele osób jest chętnych na pracę w służbie zdrowia.

  • w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. wnioski o pozwolenie na pobyt złożyło w polskich urzędach 137 tys. cudzoziemców. To o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i aż o 77 proc. więcej w porównaniu z trzema kwartałami 2015 r;
  • trzy czwarte wniosków dotyczyło pobytu w związku z pracą w Polsce;
  • a większość wniosków złożyli obywatele Ukrainy.

Oczywiście najwięcej pozwoleń wydaje wojewoda mazowiecki (w okresie styczeń – czerwiec 2017 r. było to 40 tys.), kolejne województwa, w których chcą się osiedlić cudzoziemcy, to wielkopolskie, śląskie i małopolskie (po 12 tys. wniosków).

Najwięcej naszych wschodnich sąsiadów pracuje jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy – prawie 30 tys. osób. Tyle samo w zawodach nie wymagających kwalifikacji. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej legalne zatrudnienie jako specjaliści znalazło ponad 2,5 tys. Ukraińców, pół tysiąca Hindusów i setka Brazylijczyków.

Natomiast sektor gospodarki, który jest najmocniej zasilany pracownikami z zagranicy, to budownictwo – tylko w pierwszym półroczu 2017 r. przybyło tam 20 tys. osób z obcymi paszportami. Kilkanaście tysięcy cudzoziemców w tym roku dostało pozwolenie na pracę w transporcie, a także w edukacji i działalności naukowej.

Wygląda na to, że opieka zdrowotna jest nieatrakcyjna dla cudzoziemców, bo niewiele ponad 300 osób wnioskowało o pozwolenia na pracę w tym sektorze, prawie wszyscy to również Ukraińcy, oraz było też po kilka osób z Indii, Azerbejdżanu, Chin i Filipin.

Oczywiście do wojewodów wpływają także wnioski obcokrajowców o ochronę międzynarodową. Do końca września 2017 r. takie prośby złożyło 4 tys. osób i prawie wszyscy pochodzili z terenów byłego ZSRR. Prawie 400 osób spełniało warunki nadania ochrony międzynarodowej, a 121 osób otrzymało status uchodźcy. Tutaj również najwięcej jest osób z ukraińskim paszportem. Ochronę przyznano 225 Ukraińcom, 64 Rosjanom, 21 Syryjczykom oraz 16 Tadżykom.

Zobacz na mapach skąd są w Polsce uchodźcy i komu przyznajemy ochronę międzynarodową.

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz