Wyborcza.pl

Ceny wody są w Polsce bardzo zróżnicowane. Od nowego roku wszyscy zapłacimy więcej. Sprawdź i porównaj ceny w gminach

Autor: Bartosz Chyż | 14.10.2016

Od przyszłego roku cena, którą wodociągi płacą za pobór metra sześciennego wody, może drastycznie wzrosnąć: z 0,07 zł do 0,7 zł. W niektórych gminach ta dziesięciokrotna podwyżka oznacza, że woda w domowym kranie zdrożeje prawie o połowę.

  • cena m3 kosztuje od 1,67 do ponad 22 zł
  • od przyszłego roku czekają nas znaczące podwyżki wynikające z nowelizacji prawa

Nad zmianą opłat pracuje Ministerstwo Środowiska przygotowujące nowelizację prawa wodnego. Według urzędników podwyżki opłat za pobór wody są wymagane przez prawo europejskie, bo pozwolą Polsce sięgnąć po unijne środki na zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Ministerstwo uspokaja: cena metra sześciennego wody po podwyżkach wzrośnie maksymalnie o 0,4 zł, a być może nie wzrośnie wcale, bo należące do samorządów spółki wodociągowe wezmą to na siebie. Jednak te ostatnie się do tego nie kwapią. Ich przedstawiciele mówią o kilkunasto-kilkudziesięcioprocentowych podwyżkach. Jak niedawno wyliczał przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, w tym mieście woda zdrożeje z obecnych 4,84 zł do 6 zł brutto.

W niektórych miejscowościach cena wody może wzrosnąć o połowę. Jak wynika z danych serwisu cena-wody.pl najtańsza woda jest w mazowieckiej gminie Wąsewo - 1,80 zł brutto za metr sześcienny. Z kolei najdroższa woda jest na Dolnym Śląsku, a konkretnie w gminie Stara Kamienica, gdzie metr sześcienny kosztuje prawie 24 zł! Stawki te władze gminy tłumaczyły przed dwoma laty inwestycjami w nową sieć wodociągową. Nie wiadomo też, czy spółki wodne nie podniosą równocześnie opłat za ścieki. Opłaty za nie już teraz wynoszą często stanowią wielokrotność ceny dostarczenia metra sześciennego czystej wody.

Niestety, serwis ten gromadzi dane z ponad 900 na blisko 3 tys. polskich gmin.

Mapa jest interaktywna. Obejmuje ceny wody w miejscowościach. Kliknij w wybrane miejsce lub wyszukaj miejscowości w oknie w prawym górnym rogu

Mapa: Bartosz Chyż. Dane pochodzą z serwisu cena-wody.pl (stan na 4.10. 2016 r. ). Jak zaznacza właściciel serwisu: "Prezentowane na stronie wartości cen wody to średnie ceny netto. Jeżeli w mieście obowiązuje jedna taryfa, to prezentowane ceny odpowiadają jej dokładnie. W przypadku, gdy istnieje kilka taryf, prezentowane wartości są średnią arytmetyczną. W zestawieniu nie uwzględniano cen wody do celów przeciwpożarowych oraz cen hurtowych. W przypadku, gdy gmina dopłaca do cen wody czy ścieków, dopłaty te nie są uwzględniane, a prezentowana wartość jest taka, jaką otrzymuje producent wody".

Na podstawie danych z serwisu cena-wody.pl postanowiliśmy oszacować, ile za wodę miesięcznie zapłaci czteroosobowa rodzina. Według GUS statystyczny Polak zużywa rocznie 33,9 m3 wody. Pomnażając ją czterokrotnie, otrzymujemy 135,6 m3. Miesięcznie więc na rodzinę przypada 11,3 m3 wody. Niedawno Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" wyliczyła na podstawie danych od 149 przedsiębiorstw wodociągowych, że w całym kraju ceny wzrosną od 11 do 29 proc. W naszym modelu założyliśmy, że ceny wody wzrosną o 20 proc. I tak czteroosobowa rodzina w gminie Stara Kamienica może zapłacić za wodę ponad 320 zł. Taka sama rodzina w gminie Wąsewo - prawie 23 zł.

Mapa jest interaktywna. Obejmuje ceny wody w miejscowościach. Kliknij w wybrane miejsce lub wyszukaj miejscowości w oknie w prawym górnym rogu

Planowane podwyżki dotkną nie tylko odbiorców indywidualnych, ale także przedsiębiorstwa. W wakacje przeciwko nowym stawkom za pobór wody protestowali producenci napojów i soków. Oni prawdopodobnie tak jak spółki wodociągowe podwyżki przerzucą na klientów.


Aktualizacja: We wtorek 18 października premier zdecydowała o tym, że nie będzie podwyżek za pobór wody. - Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. - powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik rządu, Rafał Bochenek.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz