Wyborcza.pl

Jak Ministerstwo Kultury wspiera kreatywnych. Dotacje na gry komputerowe, muzykę i modę

Autor: Bartosz Chyż | 20.03.2017

Ministerstwo Kultury ogłosiło listę projektów, które dostaną dotację w programie wsparcia dla sektora kreatywnego. Do podziału było nieco ponad 5 mln zł, to niewiele w porównaniu z podobnym programem "Inteligentny rozwój" wartym 116 mln i przeprowadzonym przed rokiem przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

W ten sposób rząd chce wspierać branże na styku kultury i sztuki z gospodarką.

  • wsparcie dostało 13 gier komputerowych;
  • drugą kategorią co do wielkości udzielonego wsparcia jest muzyka;
  • kolejne programy wsparcia ruszą jeszcze wiosną.

Poza muzyką i grami na liście priorytetów Ministerstwa Kultury są wzornictwo, nowe media i projekty międzysektorowe. Resort chce, żeby dofinansowane projekty edukowały branżę, tworzyły sieci współpracy oraz wspomagały eksport.

W I naborze zgłoszono 235 projektów (niektórzy wnioskodawcy składali po dwa wnioski), a dofinansowanie zdobyły 72. Niewykluczone jest, że ich liczba się zwiększy, bo ministerstwo jeszcze przyjmuje odwołania.

Każdemu pomysłowi przypisaliśmy jedną z dziewięciu kategorii: badania, edukacja, gry i aplikacje, produkcja filmowa, promocja, sieci współpracy, sztuka, wystawa i wzornictwo (klasyfikacji dokonaliśmy na podstawie nazwy zadań lub informacji dostępnych w sieci). 18 projektów opiewających na kwotę 1,4 mln zł dotyczy współpracy między twórcami. Promocja branży kreatywnej to 16 projektów za nieco ponad 1 mln zł. Stworzenie gry lub aplikacji to dalszych 15 projektów.

Infografika jest interaktywna. Najedź na kulkę, by zobaczyć informacje o projekcie i kwocie dofinansowania. Możesz również wybrać w legendzie wyświetlanie jednej, konkretnej kategorii.

Najwięcej środków dostała fundacja Indie Games Polska wspierająca niezależnych twórców gier. Na dwa projekty promocyjne i edukacyjne otrzymała niemal 300 tys. zł. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, również na dwa programy, otrzymała 223 tys. zł. Do ZAIKS-u powędruje 200 tys. w ramach "Budowania platform i sieci współpracy - Music Export Poland".

Infografika jest interaktywna. Najedź na kulkę, by zobaczyć informacje o sumie dofinansowań przypadających na firmy.

Kolejny program wsparcia branży kreatywnej ruszy wiosną. NCBiR przeznaczy na niego 55 mln zł.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz