Wyborcza.pl

Wybory prezydenckie we Francji. Ostatnie sondaże przed II turą

Autor: Bartosz Chyż | 05.05.2017

Przed II turą francuskich wyborów prezydenckich faworytem jest Emmanuel Macron. Od Marine Le Pen dzieli go bezpieczna przewaga.

  • według sondaży na Macrona zagłosuje 60 proc. wyborców;
  • po ostatniej debacie telewizyjnej Le Pen straciła 1 punkt procentowy i może liczyć na poparcie 39 proc.
  • Francuzi w mediach społecznościowych obchodzą ciszę wyborczą i mają swój szyfr.

Za kilka godzin rozpocznie się we Francji cisza wyborcza. Ostatnie sondaże wskazują, że kandydat centrowy wygra batalię o fotel w Pałacu Elizejskim. Przed dwoma tygodniami, w pierwszej turze, wynik był dużo bardziej nieprzewidywalny. Wtedy realną szansę na wejście do prezydenckiej dogrywki miało czworo kandydatów, których poparcie było podobne, bo około 20-procentowe.

Ostatecznie wygrał centroliberał Emmanuel Macron z 23,85-proc. poparciem. Drugie miejsce zajęła Marine Le Pen, która zdobyła 21,53 proc. głosów. I tura pokazała jednak, że Francja jest dość mocno podzielona: zachód i centrum głosowały na Macrona, Le Pen dominowała na wschodzie, północy i w części departamentów nad Morzem Śródziemnym. Jeśli Marine Le Pen nie odrobi strat, ale utrzyma wynik z sondaży to i tak zdobędzie ponad dwukrotnie wyższe poparcie, niż jej ojciec Jean-Marie Le Pen. W 2002 r. w II turze wyborów zagłosowało na niego prawie 18 proc. wyborców.

Przeczytaj także korespondencję Bartosza T. Wielińskiego z Francji - "Los Europy w rękach Francuzów"

Od północy w piątek na terenie Francji obowiązuje cisza wyborcza. Podczas pierwszej tury ciszę obchodzono w mediach społecznościowych chowając kandydatów pod pseudonimami, a wyniki pod #RadioLondres. Marine Le Pen funkcjonuje jako Joanna D'Arc, a Emmanuel Macron to Bildenberg.

Dlaczego Radio Londyn? To nawiązanie do II wojny światowej i audycji radiowych nadawanych z Londynu przez francuski rząd emigracyjny. W ich trakcie nadawano też zakodowane informacje dla francuskiego ruchu oporu.

Jeśli #RadioLondres będzie nadawać także w niedzielę - na BIQdata będziemy aktualizować wyniki wyborów.

Pokaż komentarze (4)Dodaj komentarz