Wyborcza.pl

Wybory samorządowe 2018. Kto szykuje się do prezydentury w dużych miastach?

Autor: Bartosz Chyż | 19.10.2017

Choć do wyborów samorządowych został rok, to już rozkręca się kampania przedwyborcza i typowanie "kandydatów na kandydatów" w największych miastach. Zobacz, kto może wystartować w wyborach prezydenckich.

  • partie wciąż decydują, na kogo postawić w wyborach samorządowych;
  • PO ma po kilka kandydatur w dużych miastach, często są to młodzi parlamentarzyści;
  • w kilku miejscach szykują się ciężkie boje w ramach tego samego obozu;

W najbliższą sobotę Platforma Obywatelska spotyka się na konwencji w Łodzi - będzie tam zmieniała partyjny statut, przedstawi program samorządowy i kalendarz kampanii. Jednak konkretne decyzje personalne ogłosi w lutym - mówił jeden z polityków PO. Wiadomo, że na kandydata na prezydenta Warszawy typowani są Rafał Trzaskowski bądź Andrzej Halicki. Z kolei nad wspólnym kandydatem chce dyskutować Nowoczesna, mimo że wcześniej sama wystawiła Pawła Rabieja. Podobnie kandydata w stolicy nie ma jeszcze Prawo i Sprawiedliwość - typowani są bądź marszałek Senatu Stanisław Karczewski, bądź wiceminister sprawiedliwości i szef komisji reprywatyzacyjnej Patryk Jaki.

W Krakowie Platforma zastanawia się, czy wystawić posła Bogusława Sonika, czy europosłankę Różę Thun. Opcją jest także poparcie obecnego prezydenta Jacka Majchrowskiego, tak jak zrobił to PSL. Prawica także ma nadmiar "kandydatów na kandydatów": w grze jest Małgorzata Wassermann z PiS i Jadwiga Emilewicz z Polski Razem Jarosława Gowina.

Najedź kursorem na osobę lub miasto i przytrzymaj, żeby zobaczyć powiązania. Kliknij, by przeczytać więcej na panelu po lewej stronie. Jeśli chcesz schować albo wysunąć panel, kliknij trzy szare kropki na jego krawędzi. Pomniejszyć albo powiększyć obraz można za pomocą przycisków +/-. Wyszukiwanie jest możliwe za pomocą okienka "search" w lewym górnym rogu.

Platforma rozważa także co najmniej dwóch kandydatów w Szczecinie: Sławomira Nitrasa i Bartosza Arłukowicza, oraz Gdańsku - Agnieszkę Pomaskę i Jarosława Wałęsę. Kontrkandydatem dla nich najprawdopodobniej będzie dotychczasowy prezydent Paweł Adamowicz, niegdyś założyciel struktur partii w regionie. Pewniaków ma zaledwie w kilku miastach i są to zazwyczaj obecni prezydenci: Krzysztof Żuk (Lublin), Jacek Jaśkowiak (Poznań) i Hanna Zdanowska (Łódź). Prezydentem w tej grupie nie jest Alicja Chybicka, która ma powalczyć o stanowisko we Wrocławiu. W tym mieście doliczyliśmy się ośmiorga potencjalnych kandydatów na prezydenta. Równie "tłoczno" może być w Kielcach, Opolu czy Zielonej Górze.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz