Wyborcza.pl

Wybory we Francji. Front Narodowy na wznoszącej

Autor: Danuta Pawłowska | 21.04.2017

Wczorajsza strzelanina w Paryżu może wpłynąć na wyborcze decyzje Francuzów. W niedzielę pierwsza tura wyborów prezydenckich. W grze jest czwórka kandydatów. Po raz pierwszy od piętnastu lat realne szanse na drugą turę ma kandydatka nacjonalistów.

  • Ostatnie godziny kampanii wyborczej stoją pod znakiem zamachu na Polach Elizejskich, nerwowa atmosfera może sprzyjać najbardziej radykalnym kandydatom;
  • Marine Le Pen według sondaży może liczyć na 22 proc., o 1 pkt proc. wyprzedza ją kandydat centrowy - Emmanuel Macron;
  • bezrobocie wśród młodych i bezpieczeństwo obywateli - o tym mówią kandydaci podczas kampanii;

W 2002 r. Jean-Marie Le Pen, twórca Frontu Narodowego i ojciec Marine Le Pen, przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich i przegrał z Jacques’em Chirakiem, zdobywając 17,8 proc. głosów. Jednak poparcie w różnych wyborach dla Frontu Narodowego od lat systematycznie rośnie. W 2015 r. w wyborach samorządowych nacjonaliści zdobyli aż 27 proc. głosów, choć ostatecznie nie zdołali uzyskać większości w radzie żadnego ze 101 departamentów.

Francuska gospodarka boryka się z bezrobociem. W ostatnim kwartale 2016 r. bez pracy pozostawało 10 proc. Francuzów, to ponad dwa razy więcej niż w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. W dodatku problem ten dotyczy głównie młodych ludzi - co czwarta osoba w wieku poniżej 25 lat jest bezrobotna. Poprawa wskaźników makroekonomicznych po kryzysie z 2010 r. jest wolniejsza niż u sąsiadów: Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Bezpieczeństwo i imigracja są w kampanii wyborczej odmieniane przez wszystkie przypadki. Francja od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najwyższą liczbą działań terrorystów. Od 2015 r. w zamachach zginęło tam ponad 230 osób.


Sprawdź, kto ma największe szanse w niedzielnym głosowaniu - najnowsze sondaże przedwyborcze dają niemal równe szanse czwórce kandydatów.

Porównaj sylwetki i programy wyborcze najważniejszych polityków startujących w wyborach.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 7 maja.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz