Wyborcza.pl

Wyniki matur 2016: jak technika poległy na matmie i jak kalkulują uczniowie wybierając przedmioty

Autor: Justyna Suchecka i zespół BIQdata | 05.07.2016

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła we wtorek wyniki matur. Co z nich wynika?

  • licea radzą sobie lepiej niż technika;
  • piętą achillesową naszych absolwentów jest matematyka;
  • i to właśnie matematyka jest obecnie drugim najczęściej wybieranym przez maturzystów przedmiotem na poziomie rozszerzonym.

Zdawalność wśród licealistów jest lepsza i wyniosła w tym roku 85,2 proc., podczas gdy w technikach odsetek sukcesów wyniósł 68,4 proc. Na poniższej grafice można sprawdzić jak różne typy szkół radziły sobie z poszczególnymi przedmiotami na różnych poziomach. UWAGA: zamiast średnich wyników postanowiliśmy pokazać mediany, gdyż naszym zdaniem mówią więcej niż średnie. Jeśli mediana wyniku z matematyki w liceach wynosi 62 proc. punktów - oznacza to, że tyle samo uczniów ma wynik gorszy niż 62 proc. i wynik lepszy niż 62 proc.

Wykresy są interaktywne. Kliknij albo najedź na słupki, żeby zobaczyć dane​

Do egzaminu maturalnego w maju tego roku przystąpiło 258 tys. tegorocznych absolwentów (170 tys. absolwentów liceów, 88 tys. absolwentów techników). Obowiązkowo musieli podejść do sześciu egzaminów:

  • trzech pisemnych (z polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, co najmniej na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym);
  • dwóch ustnych (z polskiego i języka obcego);
  • jednego rozszerzonego (tego egzaminu nie obejmuje próg zdawalności, czyli trzeba do niego podejść, ale nie można oblać, nawet jeśli nie zdobyło się żadnego punktu).

Egzamin maturalny zdało 79,5 proc. uczniów, a 15 proc. ma prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu, co oznacza, że oblali tylko jeden przedmiot. Kolejne 5,5 proc. nie zdało więcej niż jednego przedmiotu, ci uczniowie będą mogli jeszcze raz zmierzyć się z maturą dopiero za rok.

Podobnie jak w ubiegłych latach, najtrudniejsza okazała się matematyka. Egzamin z królowej nauk oblało 17 proc. uczniów (13 proc. w liceach i aż 25 proc. w technikach). I tu ciekawostka: jakkolwiek trudny egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym jest wybierany przez maturzystów coraz częściej i ustępuje pod tym względem tylko angielskiemu. W tym roku zmierzyło się z nią więcej uczniów niż z historią i WOS-em łącznie! Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczy to następująco: skoro uczniowie i tak muszą zdawać egzamin z matmy na poziomie podstawowym, to idą za ciosem i próbują sił na rozszerzonym. Od kilku lat trwa moda na studia techniczne, a matematyka liczy się także na kierunkach ekonomicznych, przyrodniczych i nawet prawniczych.

Wykresy są interaktywne. Kliknij albo najedź na krzywe, żeby zobaczyć dane

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zaznacza, że angielski zawsze był popularny: - Praktycznie wszyscy uczą się go na poziomie rozszerzonym. Do tego dochodzi wymiar "praktyczny", angielski przydaje się poza szkołą, więc warto się go uczyć i w szkole - można i film obejrzeć, i na Skypie z kimś porozmawiać, i na wakacjach zabłysnąć. Nie bez znaczenia jest też pewnie to, że nie jest to jakiś bardzo trudny egzamin, nie ma tutaj tak obszernego materiału do opanowania jak z biologii czy historii. Angielski jest potrzebny w rekrutacji prawie na każdym kierunku studiów.

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz