Wyborcza.pl

Wyniki mazowieckich gimnazjalistów. Najlepiej wypadli uczniowie ze szkół przy liceach

Autor: Danuta Pawłowska | 30.06.2017

Najlepsze mazowieckie gimnazja to szkoły dwujęzyczne i te, które tworzą wraz z liceami zespoły szkół. Warszawskim uczniom świetnie poszedł egzamin z języka angielskiego, a najsłabiej z przedmiotów przyrodniczych.

  • szkoła dwujęzyczna to gwarancja napisania egzaminu z języka angielskiego na co najmniej 90 proc.;
  • gimnazjum przy liceum gwarantuje wysoki poziom z przedmiotów ścisłych;
  • dobrze kształcą także szkoły niepubliczne.

Najlepsze mazowieckie gimnazjum jest na Pradze, przy liceum im. Władysława IV. W szkole jest 54 uczniów i z angielskiego uzyskali średnio 99,7 proc., z polskiego 95 proc. i podobnie z matematyki.

Większość szkół w czołówce to placówki albo dwujęzyczne, albo ulokowane w zespołach szkół wraz z liceami. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze m. in. gimnazjum przy liceum im. Reytana, przy Batorym, Żmichowskiej i Lelewelu. Wszystkie te szkoły prowadzą oddziały dwujęzyczne, a podczas rekrutacji uczniowie musieli przejść także testy predyspozycji.

Wyjątkiem w czołówce szkół jest Gimnazjum nr 42, przy którym dopiero w tym roku zostanie utworzone liceum. Ta szkoła to kuźnia olimpijczyków z informatyki, matematyki i języków obcych. Niestety, z powodu reprywatyzacji placówka z ul. Twardej w centrum Warszawy musiała w ubiegłym roku przenieść się na Mokotów, a teraz w wyniku deformy edukacji za dwa lata w ogóle przestanie istnieć.

Grafika jest interaktywna. Możesz wyszukać szkołę lub wybrać typ placówki. Po najechaniu na egzamin odczytasz wynik z danego przedmiotu.

Pierwszą dziesiątkę warszawskich szkół publicznych zamyka Gimnazjum nr 13, przy liceum im. Staszica. Większość uczniów to osoby zamieszkałe w rejonie szkoły, przyjęte bez dodatkowych warunków. Wysoki wynik to nie zasługa wyśrubowanych kryteriów przyjęć, ale świetnej kadry i autorskich programów nauczania. Jak wszystkie gimnazja i to ma przed sobą jeszcze tylko dwa roczniki uczniów.

Warto zauważyć, że szkoły społeczne, których uczniowie także uzyskali świetne wyniki, operują jednak na mniejszej próbie, prowadziły ostrą selekcję przy naborze, a klasy są tam mniejsze niż w szkołach publicznych.

Absolwenci gimnazjów czekają teraz na wyniki rekrutacji do szkół średnich, a do najlepszych liceów o jedno miejsce walczy nawet po ośmiu uczniów. Dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki matur, jednak jeszcze bez rezultatów w poszczególnych szkołach.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz