Wyborcza.pl

Gdzie w Europie najłatwiej o wypadek w pracy? Które zawody są najbardziej niebezpieczne?

Autor: Bartosz Chyż | 15.06.2015

Najczęściej w Europie wypadki w pracy zdarzają się w Portugalii. Z kolei najwięcej ludzi w pracy ginie na Malcie.

Najczęściej w Europie wypadki w pracy zdarzają się w Portugalii. Z kolei najwięcej ludzi ginie w pracy na Malcie.

W 2012 r. w całej UE (wliczając w to Chorwację, która członkiem Unii została w 2013 r.) w pracy zginęło dokładnie 3515 osób. Jeśli doliczyć do tego Szwajcarię i Norwegię, liczba ofiar wzrośnie prawie o 100. Jednak z drugiej strony, jeszcze w 2009 r. w Unii Europejskiej było o ponad 300 ofiar śmiertelnych więcej. Przytłaczająca większość to mężczyźni: 3362.

W liczbach bezwzględnych najwięcej wypadków miało miejsce we Francji, gdzie w pracy zmarło pół tysiąca osób. Dalej były Włochy i Niemcy. A tuż za nimi Polska, gdzie zginęło 303 pracujących, choć GUS podaje inne dane. Według niego w Polsce mieliśmy wtedy 350 wypadków śmiertelnych, a w 2013 r. (danych za ubiegły rok jeszcze nie ma) - 277.

Najedź na kropkę przy wybranym kraju, by zobaczyć liczbę śmiertelnych wypadków

Dane: Eurostat (dla Norwegii dane za 2011 r.); mapa: Bartosz Chyż

Jeśli porównamy liczbę ofiar z liczbą wszystkich zatrudnionych, to najmniej bezpiecznym krajem Europy będzie ten najmniejszy, czyli Malta. W 2012 r. na 100 tys. pracowników w pracy zmarło tam niemal 9 osób. I był to dziesięciokrotny skok w porównaniu z rokiem poprzednim. Na dalszych miejscach są Litwa, Luksemburg i Łotwa. W Polsce na 100 tys. osób w pracy umiera 2,6.

Ogólna liczba wypadków w pracy w krajach Europy także spada. W 2009 r. było ich ponad 2,8 mln, a po trzech latach już o 300 tys. mniej. (Za wypadek w pracy Eurostat uznaje takie zdarzenie, które powoduje minimum czterodniową absencję i zwolnienie lekarskie.) Oznacz to, że faktyczna liczba wypadków jest wielokrotnie wyższa.

Najwięcej wypadków przypada na przemysł - 21,3 proc. wszystkich, i 16,6 proc. wypadków śmiertelnych. Najbardziej niebezpieczną branżą jest jednak budownictwo.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz