Wyborcza.pl

Wysokie progi do warszawskich szkół średnich. Zobacz ile trzeba było mieć punktów w rekrutacji aby uczyć się w najlepszych liceach

Autor: Danuta Pawłowska | 10.07.2017

W tym roku gimnazjaliści warszawscy wysoko zawiesili poprzeczkę - do najlepszych szkół średnich trzeba było mieć prawie komplet punktów, a do najbardziej obleganych klas w renomowanych liceach startowało nawet ośmiu kandydatów na jedno miejsce.

  • Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w zwykłym trybie rekrutacji wynosiła 200;
  • jednak do szkół z klasami dwujęzycznymi i sportowymi obowiązywał dodatkowy sprawdzian predyspozycji profilowych;
  • podobnie do klasy matematycznej w liceum Staszica - za dodatkowy test można było zdobyć nawet 300 pkt.

Za doskonale zdany egzamin gimnazjalny można było otrzymać 100 pkt rekrutacyjnych, za szóstki na świadectwie, konkursy, zaangażowanie w wolontariat kolejne 100 pkt. Dodatkowo szkoły sportowe przeprowadzały próby sprawnościowe. Zaś do licealnych klas dwujęzycznych obowiązywał test z języka, za który maksymalnie można było dostać 25,99 pkt.

Podobną strategię od lat ma najlepsze warszawskie liceum - aby dostać się do klasy matematycznej w Staszicu, uczniowie zdawali dodatkowy egzamin z matematyki, który dawał nawet 300 pkt w postępowaniu rekrutacyjnym. W tym samym liceum klasę informatyczną od września wypełnią sami olimpijczycy, których nie obowiązywał standardowy tryb rekrutacji i bez względu na wynik egzaminu, czy oceny na świadectwie dostawali maksymalną liczbę punktów.

Tradycyjnie w czołówce szkół z najwyższymi progami jest liceum im. Tadeusza Czackiego, a także klasy w Batorym i Koperniku, w których uczniowie przygotowują się do matury międzynarodowej. Najbardziej pożądanym liceum były klasy w Nowaku-Jeziorańskim, w niektórych profilach nawet 8 kandydatów walczyło o jedno miejsce. Ostatecznie szkoła przyjmowała uczniów od 160 punktów, a do klasy humanistycznej potrzeba było 186,6 pkt.

Najlepsze technikum w stolicy jest o profilu mechatronicznym, a kandydat potrzebował co najmniej 156 punktów aby dostać się do klasy informatycznej.

W Warszawie od września zacznie działać kilka nowych liceów, tak gimnazja przygotowują się na swój koniec, który nastąpi za dwa lata. Liceum nr CLVII, które powstało przy gimnazjum nr 38 na ul. Świętokrzyskiej przyjmowało uczniów do klasy z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką od 157 pkt.

Natomiast liceum, które powstało przy jednym z najlepszych gimnazjów w Warszawie (teraz mieści się na ul. Żywnego, a wcześniej przy ul. Twardej), dłużej będzie musiało pracować na swoją renomę. W pierwszym roku działalności do klasy o profilu matematyczno–geograficznym z językiem hiszpańskim, wystarczyło zdobyć tylko 70 punktów.

Wykres jest interaktywny. Możesz wybrać szkołę i klasę, a po najechaniu na kropkę zobaczysz szczegółowe dane. Po wyszukaniu szkoły dana placówka podświetli się na wykresie.

Zobacz też ilu kandydatów walczyło o jedno miejsce w najlepszych mazowieckich szkołach.
Możesz także sprawdzić – jak poszedł egzamin gimnazjalny w warszawskich placówkach.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz