Wyborcza.pl

Waluty drożeją, pensje maleją, kredyty puchną. To prawda, ale bywało gorzej

Autor: Aleksander Deryło, Vadim Makarenko | 01.02.2016

Po obniżce ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's polska waluta potaniała. Dolar przebił poziom 4 zł, a euro osiągnęło 4,5 zł. Kiedy ostatni raz były tak drogie?

Żyliśmy z dolarem po 4 zł w latach 1999-2003, a euro szturmowało poziom 5 zł przed wejściem Polski do UE, w 2004 r. Po prostu dziś tego nie pamiętamy. W czerwcu 2010 r. Tomasz Prusek w "Gazecie Wyborczej" pisał: "Kurs dwóch najważniejszych walut świata [dolara i euro] jeździ ostatnio jak winda w drapaczu chmur. Jej pasażerami są: największe globalne koncerny, rządy, banki centralne, i Kowalski tankujący na pobliskiej stacji benzynowej. I wszystkim jest już trochę niedobrze".

Tym razem za sprawą rekordowo niskich cen ropy tankowanie już nie jest tak bolesne. Cierpi natomiast 550 tys. polskich rodzin spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. - W ostatnim czasie frank osłabiał się wobec najważniejszych światowych walut i teraz jest najsłabszy wobec euro od 15 stycznia, kiedy Szwajcarzy przestali bronić kursu swojej waluty. Niestety, w Polsce tego praktycznie nie odczuliśmy, bo złoty od początku roku regularnie tracił na wartości - Bartosz Sawicki, analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers. W piątek frank znowu spadł poniżej okrągłego poziomu 4 zł.

Interaktywny wykres zawiera średnie dzienne kursy walut od 1 stycznia 1995 r. do 25 stycznia bieżącego roku. Użyj suwaków pod zdjęciem, żeby zmienić okres. Kliknij albo najedź na krzywą, żeby zobaczyć dane

Co ciekawe, po wprowadzeniu euro liczba walut w obrocie wcale nie zmalała, a wręcz zaczęła rosnąć. Wynika z tego, że liczba rynków wznoszących się rosła, ich gospodarki były coraz bardziej liberalne, a ich waluty coraz bardziej wymienialne i dostępne. Zobacz kursy bardziej egzotycznych walut i sprawdź, wobec których z nich złoty się umacniał. O wymienialności danej waluty, wprowadzeniu jej na listę walut i sposobie wyliczania jej kursu decyduje zarząd Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny opiera się przy tym o analizy i przesłanki ekonomiczne.

Interaktywny wykres zawiera średnie dzienne kursy walut. Szara linia to średni kurs danej waluty od momentu wprowadzenia do tabeli NBP. Kliknij albo najedź na krzywą, żeby zobaczyć dane

Pokaż komentarze (1)Dodaj komentarz