Wyborcza.pl

Zobacz, jak głosowali Francuzi. Wyniki I tury wyborów parlamentarnych na mapach

Autor: Bartosz Chyż, Aleksander Deryło | 13.06.2017

W niedzielę Francuzi głosowali w I turze wyborów parlamentarnych. Bezapelacyjny sukces odniósł prezydencki ruch Republika w Marszu (REM), który ma szansę na samodzielne rządy.

  • REM zdobył ponad 28 proc. głosów i ma szansę na nawet 430 z 577 mandatów;
  • katastrofalną porażkę ponieśli rządzący socjaliści, na nich zagłosowało tylko 7,5 proc. wyborców;
  • frekwencja była bardzo niska, jak na Francję wyniosła niecałe 49 proc.

Ocenia się, że REM przypadnie od 390 do 430 miejsc w parlamencie liczącym 577 deputowanych, w którym próg większości absolutnej wynosi 289. Następna w tej klasyfikacji partia, republikanie (umiarkowana prawica), może liczyć na umieszczenie w Zgromadzeniu Narodowym od 85 do 125 posłów, czyli praktycznie cztery razy mniej niż ludzie prezydenta Emmanuela Macrona. Partia prezydencka wygrała w 78 z 96 departamentów.

Mapa jest interaktywna. Możesz kliknąć w poszczególne departamenty. W zakładce bezrobocie zobaczysz procent młodych ludzi pozostających bez pracy.

Trzecie miejsce zajęła Francja Niepokorna, która może dostać do 21 deputowanych. Partia Jeana-Luca Mélenchona rozpycha się w ten sposób na francuskiej lewicy, powoli zastępując dotychczas rządzącą Partię Socjalistyczną. Do tej pory miała ponad 300 mandatów. Teraz może liczyć na jedną dziesiątą tego wyniku. Jak opisuje Piotr Moszyński, socjalistów najprawdopodobniej czeka rozpad na mniejsze partie. Z kolei swój stan posiadania poprawi Front Narodowy Marine Le Pen. Teraz ma 2 posłów. Po II turze może liczyć na 10 deputowanych.

Mapa jest interaktywna. Kliknij na przyciski +/- w lewym górnym rogu, by ją przybliżyć lub oddalić. Po kliknięciu lub najechaniu na okręg wyborczy poznasz szczegółowy wynik I tury wyborów parlamentarnych we Francji.

Jak Francuzi głosowali w okręgach wyborczych

Mapa nie pokazuje okręgów wyborczych dla Francuzów mieszkających poza granicami. W 9 z nich wygrała La République En Marche!. Po jednym zdobyli MDM i DVD. Dane: FranceInfo; mapa: Bartosz Chyż

Specyfika francuskiego systemu wyborczego

Do wyścigu wyborczego stanęło 7 tys. kandydatów. Wybory odbywały się w systemie większościowym i w okręgach jednomandatowych. Jeśli kandydat w okręgu zdobędzie ponad 50 proc. poparcia, wtedy nie odbywa się II tura. W tych wyborach mandaty w ten sposób zdobyło zaledwie 4 kandydatów. 18 czerwca odbędzie się dogrywka, w której wezmą udział kandydaci z co najmniej 12,5 proc. poparciem. W tych okręgach, gdzie żaden z kandydatów nie osiągnał tego progu - w drugiej turze spotkają się dwie osoby z najwyższym poparciem.

Frekwencja wyniosła 49 proc., czyli jak na Francję niewiele. Przed pięcioma laty, w poprzednich wyborach, do urn w I turze wyborów poszło 57 proc. uprawnionych, a przed dekadą - 60 proc.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz