Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
  • W 2016 roku na każdego Polaka przypadała emisja dwutlenku węgla prawie dwukrotnie mniejsza niż na każdego mieszkańca USA.
  • Elektrownia w Bełchatowie odpowiada za prawie 20 proc. produkcji energii w Polsce, ale emituje też najwięcej CO2 w całej Europie.
  • Z farm wiatrowych pochodzi niespełna 9 proc. polskiej energii.

Produkcja energii i przemysł na świecie tłoczą do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla (CO2) – jednego z głównych gazów cieplarnianych. Według danych Komisji Europejskiej w 2016 r. w wyniku spalania paliw kopalnych i działania przemysłu Polska wprowadziła do atmosfery 7,8 tony CO2 w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To o blisko tonę więcej niż średnia dla całej Unii Europejskiej, ale też niemal dwukrotnie mniej niż Stany Zjednoczone.

embed

Jednym ze sposobów ograniczania emisji dwutlenku węgla jest inwestowanie w odnawialne źródła energii. Liderami produkcji energii z takich źródeł w Europie są kraje skandynawskie – Norwegia i Szwecja – oraz Islandia. Polsce daleko do czołówki.

embed

W Polsce produkuje się około 170 TWh energii elektrycznej rocznie, z czego prawie 20 proc. w jednej elektrowni – Bełchatowie. Jej praca pochłania jednak ogromne ilości paliwa. Co sekundę spala się w niej tonę węgla.

Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, elektrownia w Bełchatowie emituje najwięcej dwutlenku węgla spośród wszystkich elektrowni w całej Europie.

embed

Żeby zmniejszyć emisje gazów, nie wystarczy zmienić sposobu, w jaki produkujemy energię. Trzeba też zmienić sposoby, w jakie ją konsumujemy. Jednym z istotnych źródeł emisji jest transport. Wybraliśmy przykładowe trasy, którymi codziennie przemieszczają się mieszkańcy polskich miast. Zobaczcie, ile kilogramów dwutlenku węgla wprowadza do atmosfery przykładowy kurs samochodem do centrum i z powrotem na terenie Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Lublina.

Przyjęliśmy, że średnie spalanie w warunkach miejskich wynosi 10 litrów benzyny na 100 km.

embed

Źródła: PGE, Eurostat, GUS, Centrum Informacji o Rynku Energii, Epoznan.pl, Tarnogrod.oze.eurzad.eu, Ziemianarozdrozu.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.