Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Stajemy razem, by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce" - napisali w oświadczeniu organizatorzy protestów. Podkreślają, że istnienie wolnych i niezależnych mediów jest jedną z podstaw demokratycznego państwa. 

Organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji, a współorganizatorami przedstawiciele środowiska dziennikarskiego - fundacja Grand Press oraz Towarzystwo Dziennikarskie i organizacje społeczne: Obywatele RP, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja i Partia Zieloni.

Na protesty warto zabrać papierową "Wyborczą". We wtorek znajdziecie w niej dodatek "Bronimy wolnych mediów", a w nim apel w obronie TVN z imienną listą ponad 750 podpisanych pod nim dziennikarzy, w tym redaktorów naczelnych "Gazety Wyborczej", "Newsweeka", "Polityki", OKO.press, "Press" i "Rzeczpospolitej", a także całostronicowy plakat Andrzeja Pągowskiego.

Przedstawiciele "Wyborczej", OKO.Press i innych redakcji podpisanych pod apelem dziennikarzy o 13.00 organizują pod Sejmem konferencję prasową. Chcą przekazać apel i podpisy marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

W "Wyborczej" publikujemy też mapę miejscowości, w których organizowane są protesty. W większości z nich protest zaczyna się o godz. 18, ale jest kilka wyjątków. Szczegóły na mapie poniżej lub pod tym linkiem.

O co chodzi z "lex TVN"?

Na początku lipca do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który ma na celu przeciwdziałanie przejęciu kontroli nad nadawcami telewizyjnymi przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa". Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Marek Suski, zaufany człowiek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zmiany pojawiły się w momencie, kiedy o odnowienie koncesji zabiega stacja TVN 24, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Obecna koncesja wygasa 26 września 2021 r. Stacja już rok temu złożyła wniosek o jej przedłużenie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podjęła jeszcze decyzji, choć wcześniej tak długo nie zwlekała.

PiS może mieć większość niezbędną do przepchnięcia "lex TVN" - liczy na wsparcie narodowców.

Amerykańscy senatorowie opublikowali list otwarty w sprawie przygotowanej przez PiS ustawy, która ich zdaniem naruszałaby wolność i niezależność mediów oraz naraziła na szwank amerykańskie inwestycje w Polsce. "Wprowadzenie tych przepisów będzie miało negatywny wpływ na nasze relacje w zakresie obronności, handlu i biznesu" - czytamy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.