Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, że rząd chce budować mur na granicy z Białorusią, wiadomo było już od początku października. W środę późnym wieczorem odbyło się drugie czytanie projektu specustawy, która pozwoli na budowę zapory. Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorkowy wieczór Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym. Jeszcze tego samego dnia trafił do Sejmu. Budowa pochłonie ponad 1,6 mld zł z pieniędzy podatników.

W czwartek po południu budowę muru poparło 274 posłów: PiS, Koalicja Polska i Konfederacja, posłowie Porozumienia, Kukiz'15, Polskich Spraw i trzej posłowie niezrzeszeni.

Przeciw było 174 - z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla (niezrzeszony). Jeden poseł, Bogusław Sonik z KO, się wstrzymał.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Poniżej nasza wizualizacja na podstawie wyników głosowania ze strony Sejmu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.