Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Wojska Putina zaczęły atak od północy, wschodu i południa. Szybki marsz zatrzymał zdecydowany opór Ukraińców. Rosjanom nie udało się okrążyć Kijowa ani Charkowa, próbują wziąć głodem Mariupol, zdobyły kilka miast jednak napotykają tam opór ludności cywilnej.

Najnowsze informacje znajdziesz w relacji na żywo na Wyborcza.pl.

Od początku inwazji pisaliśmy m. in. o:

Nasze najnowsze mapy to:

Sytuacja na wschodzie Ukrainy (9 maja)

embed

Sytuacja w Ukrainie (9 maja)

embed

Krytyczna sytuacja obrońców Mariupola (2 maja)

embed

Naddniestrze i Mołdawia 

embed

Ukraińskie kontrataki (25 kwietnia)

Sytuacja w Ukrainie (5 kwietnia)

embed

Sytuacja w okolicach Chersonia (1 kwietnia)

embed

Sytuacja wokół Kijowa (1 kwietnia)

embed

Sytuacja na wschodzie i w południowej części Ukrainy (31 marca)

embed

Pierwszy miesiąc inwazji pokazywaliśmy na interaktywnej mapie. Codziennie nanosiliśmy na nią ważne informacje. Najedź na wybrany punkt a dowiesz się, jak przebiegały kolejne dni konfliktu.

Sytuacja na froncie nie zmienia się w ostatnim okresie, Rosjanie nie posuwają się naprzód, zaczęli za to ostrzeliwać cele na zachodzie Ukrainy. Pociski już dwukrotnie spadły na cele we Lwowie.

Rośnie liczba rosyjskich dowódców, którzy zginęli na froncie.

Najważniejszym z atakowanych miast jest Kijów - stolica Ukrainy. Mieszkańców budzą syreny, wiele osób zdecydowało się na wyjazd z miasta, na wylotówkach z Kijowa utworzyły się długie korki póki jeszcze było to możliwe. Najpierw Rosjanie zaatakowali położone w pobliżu Kijowa lotniska. Później pojawiły się informacje, że ich grupy dywersyjne są już na przedmieściach. Rosjanie próbowali zniszczyć elektrownię, trwały starcia na ulicach miasta. Rosyjskie wojska wielokrotnie próbowały szturmować przedmieścia Kijowa. Rakiety uderzyły m. in. w wieżę telewizyjną i symboliczne miejsce - Babi Jar, gdzie w czasie II wojny światowej niemieccy naziści dokonywali mordów na Żydach. W ostatnich dniach Rosjanom nie udało się jeszcze zamknąć pierścienia wokół miasta.

W niedzielę 13 marca wojska rosyjskie zaatakowały Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim, zaledwie 20 km od polskiej granicy. To w tym ośrodku ukraińscy żołnierze ćwiczyli z oddziałami NATO. Zginęło ponad 30 osób, ponad 100 zostało rannych.

Mianem ukraińskiego Westerplatte pierwszego dnia inwazji okrzyknięta została Wężowa Wyspa, niewielki skrawek lądu na Morzu Czarnym, broniący drogi z otwartych wód w stronę Odessy.

 Jej obrońcy mieli zginąć. Po kilku dniach okazało się jednak, że dostali się do rosyjskiej niewoli.

W poniedziałek 21 lutego Rosja uznała niezależność separatystycznych "republik" na wschodzie Ukrainy. Władimir Putin podpisał z ich przywódcami porozumienia o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy. Ważni politycy rosyjscy już głośno domagają się, by za „republiki" uznać teraz całe obwody doniecki i ługański, czyli obszar trzy razy większy od tego, który jest dziś kontrolowany przez separatystów.

2. Jak Rosja osaczyła Ukrainę

Poniższa mapa jest podsumowaniem przed rozpoczęciem inwazji. Opublikowaliśmy ją w czwartek 24 lutego na łamach papierowej "Wyborczej". Pokazujemy jak rosyjskie wojska - od Białorusi po Naddniestrze otoczyły Ukrainę, jak zareagowały siły NATO i USA, w końcu co zmieniło się w ostatnich dniach - napięcie wyraźnie przeniosło się na wschód Ukrainy, gdzie w części obwodów donieckiego i ługańskiego sprzyjający Moskwie separatyści próbują poszerzyć swoje wpływy, a Rosja wyraźnie im sprzyja.

embed

UWAGA: PONIŻSZE MATERIAŁY SĄ JUŻ NIEAKTUALNE, W ZWIĄZKU Z ROZPOCZĘCIEM AGRESJI ROSJI NA UKRAINĘ

3. Które regiony chce oderwać Rosja

Putin nie tylko uznał niezależność separatystycznych republik w Donbasie, ale też oddelegował "siły pokojowe" na ich terytorium.

4. Które miejsca ostrzeliwują separatyści

W ostatnich dniach nasilona była działalność prorosyjskich separatystów we wschodnich obwodach Ukrainy. Strona ukraińska donosiła o ostrzeliwaniu różnych miejsc w obwodzie donieckim i ługańskim, m. in. przy użyciu zakazanej przez porozumienie mińskie ciężkiej broni: moździerzy 120 mm oraz artylerii kalibru 122 mm i 152 mm. Z kolei przedstawiciele samozwańczych republik oraz rosyjskie media oskarżali ukraińską armię o prowokacje z użyciem broni i ostrzały obiektów cywilnych, zarządzili ewakuację cywilów z kontrolowanych przez siebie terytoriów.

Na kolejnej mapie pokazujemy obecność wojsk NATO wspieranych przez żołnierzy USA na wschodniej flance NATO. Po agresji na Ukrainę i aneksji Krymu przez Rosję wojska NATO utrzymują ją w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności w Estonii, Litwie, Łotwie i Polsce oraz tzw. dostosowanej wysuniętej obecności w Bułgarii i Rumunii, której głównym punktem jest baza w Bukareszcie.

Pokazujemy też jednostki rosyjskie rozlokowane wokół Ukrainy - od baz położonych na Białorusi, przez Rosję, odrywane od Ukrainy wschodnie obwody po Krym, Morze Czarne i samozwańczą Republikę Naddniestrzańską oderwaną od Mołdawii.

Oznaczyliśmy miasta, które wg zachodnich dyplomatów mogą być celami rosyjskiej inwazji.

5. Rozmieszczenie wojsk w regionie konfliktu

Pozycje rosyjskich jednostek szczegółowo śledzi ukraiński serwis Censor.net oraz działający w Polsce ośrodek Rochan Consulting.

Najnowsze doniesienia na temat sytuacji wokół Ukrainy znajdziesz na Wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.