Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od blisko 30 lat CBOS bada stosunek Polaków do innych nacji, żeby ustalić, które darzymy sympatią, a do których przeważa niechęć. Jak wynika z najnowszego badania CBOS, jedynie do trzech spośród 18 nacji silniej wyrażamy niechęć niż sympatię.

Wśród jednoznacznie pozytywnie ocenianych narodów są Włosi, Amerykanie, Węgrzy, Słowacy, Czesi, Grecy i Anglicy - do wszystkich ponad 50 proc. ankietowanych deklarowało sympatię.

Żadna z nacji nie była z kolei negatywnie oceniana przez ponad połowę ankietowanych. Jest jednak taka, która zbliża się do tej granicy - 46 proc. czuje niechęć do Arabów. Ponad jedna trzecia z nas deklaruje niechęć do Rosjan (38 proc.) i Romów (37 proc.).

CBOS podkreśla, że tegoroczne wyniki nie są dla większości narodów gorsze od tych z 2020 r. Choć są wyjątki, które łatwo wytłumaczyć bieżącymi wydarzeniami - takimi jak napięcia na naszej wschodniej granicy, konflikt o Turów czy sytuacja na Ukrainie.

W stosunku do 2021 r. największe zmiany na minus nastąpiły w przypadku Białorusinów (odnotowano spadek osób deklarujących sympatię o 12 pkt proc., przy jednoczesnym wzroście niechęci również o 12 pkt), Czechów (spadek sympatii o 11 pkt, przy jednoczesnym wzroście niechęci o 5 pkt proc.) oraz Rosjan (spadek sympatii o 6 pkt, przy jednoczesnym wzroście niechęci o 3 pkt proc.). 

Gdyby ustawić sąsiadów Polski w kolejności od najbardziej do najmniej lubianych, to wyglądałaby ona tak: Słowacy, Czesi, Litwini, Niemcy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie.

Co ciekawe, nasze nastawienie do Białorusinów i Czechów jeszcze w ubiegłorocznym badaniu było najlepsze w historii. 

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia", reprezentatywna imienna próba pełnoletnich mieszkańców Polski, którzy decydowali, czy chcą udzielić wywiadu bezpośredniego/telefonicznego lub samodzielnie wypełnić ankietę. 3-13 stycznia 2022 r., próba 1135 osób. Respondenci oceniali na siedmiopunktowej skali, w jakim stopniu darzą dany naród sympatią bądź też są do niego niechętni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.