Na poziomie całej Unii Europejskiej udział końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych (OZE) osiągnął w 2021 r. 21,8 proc. W porównaniu z 2020 r. to mniej o 0,3 pkt proc. i niestety jest to pierwszy odnotowany spadek.
To źle wróży celom klimatycznym Unii
Jeśli weźmiemy pod uwagę cel UE wyznaczony obecnie na 32 proc. na 2030 r. (co wynika z dyrektywy z 2018 r. dotyczącej promocji wykorzystania energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych), to udział 21,8 proc. odnotowany na 2021 r. jest nadal znacznie poniżej założeń. Tym bardziej że w 2021 r. Komisja opublikowała swoją propozycję zmiany dyrektywy w sprawie OZE, w której dąży do zwiększenia tego celu do 40 proc., a w planie REPowerEU w 2022 r. (to plan zmierzający do uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych) - do 45 proc.
Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej
Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.
Dokładnie. Uznanie palenie drewna za OZE jest absurdem (zapewne wywalczonym przez bogate drzewne lobby).
W szwecji pali się przede wszystkim zrebkami, czyli odpadem pozostającym po wycince drzew. Jest tego tyle że wystarczy do ogrzewania dużych miast. Spalanie drewna jest minimalne i tylko w wysoko zaawansowanych piecach.
Ze zrębków powinno się płyty wiórowe robić a nie w piecu palić
To są korzenie i gałęzie, nie wiesz co piszesz
To ile trzeba wyciąć drzew, żeby gałęzi i korzeni wystarczyło do ogrzania miasta?
Niestety metodologia jest tak durna, że Francja z najczystszą energetyką jądrową wypada gorzej niż Niemcy inwestujący w elektrownie węglowe.
Dobrze to widać w zestawieniu Niemiec, gdzie wydano ogrom środków na OZE i zamknięto atom i kraju nad Sekwaną.
Akurat to nie jest zasada, przy medialnie to byłaby zasada. W sprzyjających okolicznościach mogło by być jedno państwo skrajnie odstające od reszty i średnia dzieliłby to odstające od reszty
To ty ujawniasz, że ni w ząb nie rozumiesz już nawet nie statystyki, ale prostego pojęcia średniej.
ale nie zapAsy tylko zapIsy
na 200 lat tak, jedynie na zimy musimy dokupywać :D
jakby głupki lewackie nie kazały od lat niszczyć górnictwa i zasypywać szybów węglowych, to byśmy, ćwoku, mieli pokrycie dla siebie i jeszcze sprzedawali innym.
Najpierw zniszcz durny lewaku górnictwo, potem dziw się że trzeba węgiel kupować.
Bo jest państwem w Europie formalnie uznawanym niemal przez cały cywilizowany świat?
To Hiszpania jest krajem niecywilizowanym?
I Słowacja?
I kolebka demokracji - Grecja?
Puknij się w głowę.
A gdzie nie ma Hiszpanii, Grecji i Słowacji? Na wykresie "Udział OZE w całkowitym zużyciu energii w Europie" Hiszpania jest pomiędzy Francją a UE, następie jest Grecja i Kosowo a Słowacja wcześniej tuż przed Czechami.
flo.uri.sh/visualisation/12520329/embed?auto=0