• Poniższy raport w języku francuskim ukazał się na łamach dziennika Le Soir. To efekt współpracy działu danych "Gazety Wyborczej" z belgijskimi dziennikarzami w programie Stars4Media

Na poziomie całej Unii Europejskiej udział końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych (OZE) osiągnął w 2021 r. 21,8 proc. W porównaniu z 2020 r. to mniej o 0,3 pkt proc. i niestety jest to  pierwszy odnotowany spadek. 

To źle wróży celom klimatycznym Unii

Jeśli weźmiemy pod uwagę cel UE wyznaczony obecnie na 32 proc. na 2030 r. (co wynika z dyrektywy z 2018 r. dotyczącej promocji wykorzystania energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych), to udział 21,8 proc. odnotowany na 2021 r. jest nadal znacznie poniżej założeń. Tym bardziej że w 2021 r. Komisja opublikowała swoją propozycję zmiany dyrektywy w sprawie OZE, w której dąży do zwiększenia tego celu do 40 proc., a w planie REPowerEU w 2022 r. (to plan zmierzający do uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych) - do 45 proc.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.