Rok wojny w Europie. Co dalej? Zapraszamy na spotkanie

W ciągu ostatniego roku ludzie uciekający z napadniętego państwa i ci, którzy jeździli do Ukrainy z pomocą ponad 18 mln razy wydostawali się poza granice kraju. Ci, którzy jechali do Ukrainy walczyć, pomagać czy odwiedzać bliskich wjeżdżali do napadniętego państwa w sumie ponad 10 mln razy. Już ponad 8 mln uchodźców z Ukrainy przyjechało do innych krajów Europy, a ponad 5 mln jest wewnętrznie przesiedlonych.

Z danych UNHCR wynika, że do państw Europy dotarło już ponad 8 milionów uchodźców z Ukrainy - to o ponad połowę więcej niż liczba uchodźców odnotowanych w Europie do połowy roku 2022. To też liczba osób przewyższającą jedną piątą populacji Ukrainy w przededniu wybuchu konfliktu. Jednak jak zaznaczają badacze z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej, Europa powinna być przygotowana na przybycie kolejnych migrantów. Już dziś "18 milionów Ukraińców pozostających w kraju uważa się za pilnie potrzebujących pomocy humanitarnej. Państwa przyjmujące migrantów muszą zakładać scenariusz rosnącego i być może nagłego napływu ukraińskich uchodźców w 2023 roku. Różne scenariusze szacują, że przybyć może od 500 tys. do 4 mln osób." Badacze podkreślają, że musimy mieć przygotowany plan awaryjny na taką ewentualność.

Pozostało 80% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.