Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stars4Media to program wymiany innowacji w mediach, którego celem jest ułatwienie współpracy między profesjonalistami z różnych krajów Europy. Jego partnerzy to Uniwersytet VUB z Brukseli, Europejska Federacja Dziennikarzy, WAN-IFRA i Europe’s MediaLab – fundacja EURACTIV.

Bezpośrednim partnerem "Wyborczej" w projekcie, który nazwaliśmy "Dane bez granic" ("Data without borders") jest francuskojęzyczny "Le Soir", jeden z najpopularniejszych dzienników w Belgii. Z tą redakcją współpracowaliśmy wcześniej, m.in. w ramach sojuszu LENA. - U naszych kolegów dział danych jest dopiero w fazie organizacji. Dzięki temu mogliśmy już na tym etapie ustalić, z jakich narzędzi będziemy wspólnie korzystać, wymienić się doświadczeniami, a później zastosować je w codziennej pracy - bez kosztownych i długotrwałych inwestycji w nowe narzędzia i angażowania działu IT - mówi Dominik Uhlig, szef BIQdata.pl, czyli działu danych "Wyborczej".

Dziennikarze "Le Soir" skorzystali już m.in. z grafik opracowanych przez BIQdata.pl z okazji mundialu w Katarze i map przygotowanych, gdy wojsko zestrzeliło nad USA kilka niezidentyfikowanych obiektów latających. Z kolei na Wyborcza.pl opublikowany został materiał na temat zużycia energii odnawialnej w Europie, a także grafika przedstawiająca sieć powiązań w głośnej sprawie korupcyjnej z udziałem grupy europosłów.

W rocznicę wojny równocześnie opublikowaliśmy materiał z kalendarium pierwszego roku wojny w Ukrainie.

Obie redakcje planują kolejne wspólne materiały - m. in. na temat skutków inwazji Rosji w Ukrainie.

W ramach Stars4Media "Gazeta Wyborcza" nawiązała również współpracę z redakcjami prowadzącymi projekt European Cities Investigative Journalism Accelerator - m. in. niemieckim "Die Tagesspiegel".

Dzięki temu dział danych "Wyborczej" opublikował raport dotyczący wieku mieszkańców europejskich stolic z grafikami od Tagesspiegel Innovation Lab, a także raport na temat rosnącego rynku prywatnych akademików.

Dziennikarze "Wyborczej" biorą też udział w szkoleniach podnoszących ich umiejętności graficzne i analityczne. Na największe do tej pory warsztaty, organizowane przez ekspertów z serwisu Niebezpiecznik.pl, zaprosiliśmy też osoby z innych działów dziennika. Poza zespołem BIQdata.pl w szkoleniu brali udział dziennikarze i redaktorzy z najważniejszych działów "Wyborczej": politycznego, zagranicznego, gospodarczego, naukowego, a także zespołów zajmujących się nauką i klimatem, newsroomu Wyborcza.pl, "Gazety Stołecznej" i IT.

Dzięki temu szkoleniu będziemy jeszcze skuteczniej pozyskiwać informacje, które część osób publicznych i przedstawicieli biznesu próbuje ukryć. Narzędzia, które mieliśmy okazję poznać mogą zostać wykorzystane zarówno do tworzenia dużych materiałów śledczych, jak i codziennej pracy newsowej.

- Jestem przekonany, że to, czego się dowiedzieliśmy, przełoży się na sposób myślenia o możliwościach zdobywania informacji i analizy danych, ale też o własnym bezpieczeństwie w całej "Wyborczej" - podkreśla Dominik Uhlig.

Projekt Stars4Media pozwala również na zakup nowych narzędzi, przydatnych podczas realizacji projektów dziennikarskich i udział dziennikarzy "Wyborczej" w międzynarodowych imprezach, jak np. "Dataharvest" w belgijskim Mechelen.

- Bardzo się cieszę, że możemy brać udział w projekcie, który daje nam możliwość wymiany doświadczeń z zespołami z innych krajów i spojrzenia na tematy, nad którymi pracujemy, z nieco innej perspektywy. Dane i wizualizacje okazują się uniwersalnym językiem, ciekawym dla czytelników w różnych krajach. Czasem wystarczy dodać im lokalnego kontekstu, by mieć gotową do publikacji historię - podsumowuje Uhlig.

W projekcie Stars4Media realizowanych jest 14 projektów. Do końca marca br. dziewięć z nich otrzyma finansowanie na kolejne miesiące.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.