Infografiki: Lennart Tröbs, Kirk Jackson, Ilja Sperling, koordynacja: Hendrik Lehmann
Według badań przeprowadzonych przez Euroconstruct, firmę zajmującą się prognozowaniem rynku budowlanego, w nadchodzących latach powstanie niewiele domów. Oczekuje się, że kraje takie jak Szwecja, Dania i Niemcy odnotują największy spadek w budownictwie mieszkaniowym - ponad 30 procent w 2025 r. w porównaniu do 2023 r. Efektem może być dalszy wzrost cen domów i pogłębienie kryzysu mieszkaniowego. Już teraz wiele miast boryka się z niedoborem mieszkań.
Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej
Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.
blablabla:dozbud.pl/inwestycje/osiedle-panorama
No, udało się wkleić link do postu do Gazety. Tylko to blabla trzeba usunąć.
Jak widać na załączonym obrazku, można zbudować dom 160 m2 na działce coś około 400 m2 za 700k zł w stanie deweloperskim. Po odliczeniu ceny gruntu (zapewne z 500 zeta za m2, licząc z dojazdem i przyłączami) są deweloperzy, którzy mogą zbudować dom za netto 2200 zł/m2.
Reszta tego, co PT Frajerzy płacący pięciocyfrowe kwoty za m2, to jest zysk tych deweloperów. Proponuję zajrzeć na stronę GPW i zobaczyć, jakie zyski w ciągu roku wykazały główne firmy deweloperskie notowane na parkiecie.
I pomyśleć o założeniu Spółdzielni Mieszkaniowej.
Spółdzielczym. Spółdzielnia nie ma zysku. Deweloper ma. Dwucyfrowy.