Artykuł aktualizowany
Najnowsze informacje i komentarze znajdziesz w relacji na żywo na Wyborcza.pl
Pierwsze wyniki przyszły ze stanów, w których lokale zamykają się najwcześniej.
- Po 1.00 w nocy sondaże przewidywały: Indiana i Kentucky dla Trumpa (19 głosów elektorskich), Vermont dla Kamali Harris (3 głosy).
- O 1.30 zamknięto lokale w Karolinie Północnej (16 głosów elektorskich). W tym samym czasie pojawiły się wyniki z Zachodniej Wirginii - 4 głosy elektorskie dla Trumpa.
- 2.00 w nocy polskiego czasu to zamknięcie lokali m. in. w Pensylwanii. Ale ten wynik poznaliśmy dopiero po godz. 8 polskiego czasu. O 2.00 spłynęły zaś prognozy z Oklahomy, Mississippi, Alabamy, Tenneessee, Florydy, Południowej Karoliny - wszystkie dla Trumpa. A dla Harris - Connecticut, Massachusets, Maryland. Stan łącznie na 2.00 w nocy: 35 głosów elektorskich dla Harris, 95 dla Trumpa.
- 2.30 - Kamala Harris wygrywa w Illinois (19 głosów elektorskich) i New Jersey (14), przegrywa w Arkansas (6).
- 3.15 - Harris bierze Nowy Jork (28), Trump m. in. Illinois, Nebraskę, Północną i Południową Dakotę oraz 40 głosów z Teksasu. Stan na tę godzinę: 99 głosów elektorskich Kamala Harris, 177 - Donald Trump.
- 4.00 - Montana i Utah dla Trumpa - łącznie 10 głosów elektorskich. Z kolei Kolorado (10 głosów) dla Kamali Harris. Stan pojedynku na tę chwilę: 112 Harris - 198 Trump.
- 4.40 - Kansas, Missouri i Iowa dla Trumpa - 22 głosy elektorskie. Na Wyborcza.pl przeczytasz podsumowanie Macieja Czarneckiego, który jest naszym korespondentem w USA.
- O 5.00 dowiedzieliśmy się, że stany Waszyngton i Kalifornia (łącznie 66 głosów elektorskich) zdobyła Kamala Harris.
- Informacje z kolejnych stanów spłynęły o 5.20 - Karolina Północna (16 głosów elektorskich) dla Donalda Trumpa, a Oregon (8 głosów elektorskich) dla Kamali Harris. Karolina Północna to pierwszy z niepewnych stanów, w którym tej nocy poznaliśmy rozstrzygnięcie.
- 5.40 - Kamala Harris bierze Wirginię - 13 głosów elektorskich. Stan na ten moment: Trump prowadzi 230 do 200.
- 6.00 - kolejne stany dla Harris - Connecticut (7 głosów elektorskich), Delaware (3 głosy), Rhode Island i Hawaje po 4 głosy).
- 6.20 - Nowy Meksyk (6 głosów elektorskich) dla Harris. Stan gry: 210:230 dla Trumpa.
- 6.30 - Georgia - 15 głosów elektorskich dla Donalda Trumpa
- 7:10 - New Hampshire dla Kamali Harris.
- O godzinie 8.30 już wiadomo, że Pensylwania wybrała Trumpa. To był jeden z kluczowych stanów i zwycięstwo Trumpa właściwie przesądza wynik wyborów.
Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej
Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.
czemuś głupi - boś biedny
A więc wojna!
To nie do konca prawda. Kraje jak Rosja celowo utrzymuja swoich obywateli w biedzie bo taki obywatel jest mniej wymagajacy.
Barany głosujące na fryzjera, który będzie je strzygł. Wiara biedoty w to, że miliarderzy poprawią jej los, jest rozczulająca.
Po 4 latach z demencjuszem demokratuszem faktycznie amerykanie są biedni. A biedna większość głosuje tak, by zmienić swój nędzny status.
To akurat jest statystyczna nieprawda, ale tak, w to wierzą trampusze prostakusze.
Tak i nie. Bo biedny, który ma poprawić los biednych, musi mieć wyjątkowo silne zasady, by nie ulec pokusom. Nie można powiedzieć, że nie ma takich, bo jak najbardziej są, ale w mniejszości i pewnie łatwiej znaleźć bogatego, który ma tak wiele, że zaczyna myśleć o innych niż biednego, który nie przestanie.
Dlatego Platon — choć jego system to był komunizm i totalitaryzm — postulował, by państwem rządził król-filozof. W jego umyśle filozof nie dba o dobra materialne i jako jedyny może sprawować taki urząd.
puknij się w główkę. Lepiej spojrzyj jak zachowują się patodemokraci w USA i użyj szarych komórek do przemyśleń.
Polski PiS to gospodarczo lewica! Porównanie ich do republikanów to błąd.
Najgorsze jest to, że populiści wmówili wam, że jesteście w stanie samodzielnie myśleć pomimo setek lat zapóźnień, wy w to uwierzyliście.
Trochę będzie się śmiał, trochę płakał, jakoś przetrwa. To tylko 4 lata. Zobaczymy, co zrobi Dżajna.
Amerykanom to nie przeszkadza. :(((
Widzisz, Ameryka to ogromny kraj. Mamy duże, światowe i otwarte stany na obrzeżach i centrum, które jest trochę światem samym w sobie. Co takiej Nebrasce lub takiemu Kansas do polityki światowej, lub świata? Żyją sobie w swoim stanie, który jest państwem w państwie i mają w nosie, co tam się wydarzy w Ukrainie.
No właśnie wygrywa. Trump popiera Putina.
Za późno
już wygrał niestety
Zobacz jak głosowaliby Rosjanie, tu masz odpowiedź, kto faktycznie wygrał te wybory.