Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Bogaci jak nigdy

Kończąca się kadencja samorządu uznawana jest za okres historycznej szansy dla Małopolski, którą region wykorzystał. W sumie w ramach regionalnego programu operacyjnego i kontraktu terytorialnego województwo otrzymało do wydania 33 mld zł. Nigdy wcześniej Małopolska nie miała zagwarantowanych tak dużych środków finansowych na rozwój.

Priorytety na lata 2014-20

W kontrakcie terytorialnym dla województwa małopolskiego (czyli w umowie pomiędzy samorządem a rządem) na liście przedsięwzięć podstawowych znalazły się takie inwestycje jak: budowa drogi S7 od granicy województwa małopolskiego ze świętokrzyskim do granicy Krakowa, a także odcinka drogi S7 od Lubnia do Rabki (górski odcinek zakopianki), obwodnice miast, modernizacja linii kolejowej Katowice - Kraków, budowa łącznicy kolejowej Kraków-Zabłocie - Kraków Krzemionki, budowa i wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu, przebudowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Dostali więcej

W 2013 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego postanowiło skierować do Małopolski 2,9 mld euro w ramach regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-20. To o miliard euro więcej, niż region dostał przez poprzednie siedem lat.

Małopolska dostała więcej niż inne województwa, bo ministerstwo przed podziałem środków na lata 2014-20 zwróciło uwagę na obecny rozwój poszczególnych województw. I doszło do wniosku, że te słabiej rozwinięte trzeba bardziej dofinansować. Dlatego najwięcej zyskały - w porównaniu do poprzedniego budżetu - Małopolska, Podkarpacie i województwo zachodniopomorskie, a najmniej mazowieckie i dolnośląskie, które uznawane są za bogate regiony.

Dzięki tym pieniądzom Małopolska staje się o wiele bardziej rozwinięta cywilizacyjnie. Powstaje nowa sieć transportowa, tworzone są nowoczesne oddziały szpitalne, rozwijają się badania naukowe, wspierana jest przedsiębiorczość, przekazywane są dotacje na ochronę środowiska.

Wartość inwestycji z funduszy unijnych na głowę mieszkańca

Grafika jest interaktywna. Możesz zmienić widok przyciskiem, a po najechaniu na mapę odczytasz dane.

Na co te pieniądze zostaną wydane?

Wszystkie infografiki są interaktywne. Po najechaniu na wykres odczytasz dane.

Fundusze i ich podział według programów operacyjnych i priorytetów.

Największe inwestycje realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego

Największe inwestycje finansowane z programu operacyjnego "Interreg"

Największe inwestycje z programu "Wiedza, edukacja, rozwój"

Największe inwestycje z programu operacyjnego "Polska cyfrowa"

Największe inwestycje z programu operacyjnego "Inteligentny rozwój"

Największe inwestycje z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko"

Nasz raport podzieliliśmy na siedem obszarów tematycznych

Po kliknięciu w ikonę przejdziesz do kolejnych rozdziałów. Zapraszamy do lektury

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.