Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej Małopolska zyskuje nowoczesne szpitale na europejskim poziomie.

Szpital Uniwersytecki

Największą inwestycją zdrowotną realizowaną obecnie w Małopolsce jest budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Z "Regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020" na wyposażenie szpitala zarezerwowano 60 mln euro. Nowy kompleks będzie się składał z 13 budynków, w których zaplanowano m.in. 31 oddziałów, 24 sale operacyjne, wielopoziomowy parking i lądowisko dla helikopterów. Szpital będzie mógł przyjąć łącznie aż 925 pacjentów. Otwarcie obiektu, którego koszt szacuje się na ponad 1,2 mld zł, zaplanowano na pierwszy kwartał 2019 r.

Szpital miejski

Sześć nowoczesnych sal operacyjnych, nowe sale dla pacjentów, w tym pooperacyjna sala wybudzeniowa, oraz najwyższej jakości aparatura medyczna – to tylko niektóre z inwestycji w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie sfinansowanych z dotacji z "Regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020".

Otrzymana dotacja pozwoli utworzyć w szpitalu centrum diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób przewodu pokarmowego i gruczołów dokrewnych. Dzięki utworzeniu sześciu dodatkowych sal operacyjnych ma skrócić się czas oczekiwania na operację i zwiększyć się o 20 proc. liczba przeprowadzanych w szpitalu zabiegów. Placówka zostanie doposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, diagnostyczny i techniczny. Całkowity koszt tej inwestycji to 27 mln zł, z czego 7,2 mln to dofinansowanie z RPO WM 2014-20.

Szpitale specjalistyczne

Z kolei Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie otrzymał prawie 13,7 mln zł wsparcia z RPO WM 2014-20. Zostanie ono przeznaczone na aparaturę medyczną i diagnostyczną, w tym m.in. aparaty KTG, fotele ginekologiczne, aparaty do znieczulenia ogólnego, respirator stacjonarny i aparaturę do USG. Nowy sprzęt doposaży m.in. oddziały: ginekologiczno-położniczy, okulistyczny, urologiczny, dermatologiczny i chirurgii dziecięcej.

Kolejne 17,5 mln zł pochodzące z RPO pomaga przebudować budynek torakochirurgii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Dzięki temu powstaje Centrum Torakoonkologii i Transplantologii. A środki z RPO pomogą doposażyć szpital nie tylko w niezbędną na oddziałach specjalistyczną aparaturę, ale również zakupić infrastrukturę rezonansu magnetycznego oraz wdrożyć nowoczesne rozwiązania w zakresie informatyki. Szpital zostanie też zmodernizowany i przebudowany na potrzeby centrum leczenia zaawansowanej niewydolności narządowej. Na ten cel przeznaczono z kolei ponad 18,8 mln zł.

Liczba czynnych zawodowo lekarzy na 10 tys. mieszkańców wynosi w Małopolsce 64, co jest trzecim wynikiem w kraju, po woj. mazowieckim (71 lekarzy) i łódzkim (66 lekarzy). 

Mapa jest interaktywna. Po najechaniu na województwo przeczytasz dane. 

Protonami w raka

Centrum Onkologii w Krakowie - w dzielnicy Bronowice - jest jedyną placówką w Polsce, która ma kontrakt z NFZ na leczenie terapią protonową. To metoda leczenia nowotworów - rodzaj radioterapii wykorzystującej promieniowanie protonowe do niszczenia zmian nowotworowych. Do niedawna była ona stosowana u chorych z czerniakiem gałki ocznej. Od lipca 2016 r. stosuje się ją także w leczeniu nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku, takich jak nowotwory czaszki i okolicy okołordzeniowej wieku dorosłego, nowotwory zatok obocznych nosa, nowotwory wieku dziecięcego wymagające napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej i niektóre glejaki.

Przewidywana długość życia

Mieszkańcy Małopolski cieszą się długim życiem. Przeciętne dalsze trwanie życia jest w Małopolsce jednym z najdłuższych w Polsce.

Grafika jest interaktywna. Po najechaniu na wykres odczytasz szczegółowe dane - przewidywaną liczbę lat dalszego życia dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku.

Zakopane, Nowy Sącz, Tarnów

Małopolska wspiera służbę zdrowia nie tylko dzięki środkom unijnym z RPO WM 2014-20. Spory zastrzyk gotówki trafił do nich również z "Małopolskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013", z którego na infrastrukturę społeczną z zakresu zdrowia przeznaczono 151 mln euro. Modernizowane są szpitale w całym regionie, m.in. w Zakopanem, Nowym Sączu, Tarnowie i Nowym Targu.

Mapa jest interaktywna. Możesz zmienić widok przyciskiem, a po najechaniu na powiat odczytasz szczegółowe dane.

Smog

Kraków jest liderem działań antysmogowych w kraju. We wrześniowym raporcie na temat smogu w Polsce Najwyższa Izba Kontroli pochwaliła Kraków za szczegółową inwentaryzację „źródeł emisji powierzchniowej” (chodzi o piece węglowe i program ich wymiany). Miasto pod Wawelem jako jedyne wprowadziło program osłonowy ograniczający skutki finansowe przejścia przez mieszkańców na droższe źródła ogrzewania.

Kraków chwalony jest także za rozwiązania transportowe, które mają ograniczyć smog komunikacyjny. Z roku na rok krakowskie MPK powiększa swoją flotę o niskoemisyjne autobusy. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza ma być wprowadzenie strefy czystego transportu na Kazimierzu.

Nasz raport podzieliliśmy na siedem obszarów tematycznych

Po kliknięciu w ikonę przejdziesz do kolejnych rozdziałów. Zapraszamy do lektury

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.